O projekcie | Fundacja WOW
Home > Projekty > > O projekcie
O projekcie

Autorami projektu jest grupa 5 osób z Ełku i okolic uczących się w gimnazjach. Część z nich jest stałymi wolontariuszami Wolontariackiego Ośrodka Wsparcia. Doszli oni do wniosku, że w Ełku jest niewiele imprez skierowanych do dzieci i tworzonych przez dzieci. Są różnego rodzaju oferty głównie kierowane do dzieci z jednej ulicy lub okolicy (np. świetlica na ul.Orzeszkowej). Z rozmów z dziećmi dowiedzieli się, że chętnie wezmą udział różnych grach ulicznych. Powstał pomysł stworzenia przestrzeń do integracji dzieciaków z różnych miejsc Ełku.

Celem projektu jest więc zorganizowanie ciekawych wydarzeń dla dzieci z Ełku, zaproponowanie spędzania wolnego czasu w ciekawy sposób. Celem gier będzie pobudzenie wyobraźni dzieci, stawianie nowych wyzwań i zapewnienie bezpiecznej i zarazem atrakcyjnej rozrywki. Dodatkowo młodzi autorzy projektu otrzymają możliwość sprawdzenia się w organizacji takiego wydarzenia – po raz pierwszy planują tego typu imprezy w swoim gronie. Dobrem wspólnym tej imprezy jest uczenie się współpracy dzieci i młodzieży.

Projekt polega na realizacji 4 gier ulicznych które odbędą się w miejscach gdzie dzieci się bawią (Park Solidarności, os. Konieczki, os.Baranki, park Słowackiego). Do uczestniczenia w grze należy oddać ulotkę która na drugiej stronie ma wypełnioną zgodę przez opiekuna. Każda gra będzie polegała na zebraniu 4-5 grup które będą  rywalizować o zdobycie jak największej liczby punktów (piłeczek). W trakcie gry grupy 5-6 osobowe będą poruszać się między punktami, w których wolontariusze będą na nich czekać z zagadkami do rozwiązania za punkty – piłeczkę oraz po poprawnej odpowiedzi przekażą mapę do kolejnej zagadki itd. Gdy grupa skończy zadania przychodzi na tzw. posiłek regeneracyjny. Grupa która zbierze piłeczki i jako pierwsza wróci na miejsce spotkania wygrywa. Za 1 miejsce każda osoba z grupy dostaje dyplom. Gdy wszystkie grupy przyjdą na miejsce rozpocznie się zakończenie i rozdawanie nagród  oraz gry animacyjne o które zadbają wolontariusze.

W grach będzie mógł wziąć udział każdy chętny (zgodnie z regulaminem który zostanie przygotowany na początku realizacji projektu). Zapisy będą odbywać się na miejscu imprezy. Dzięki realizacji tego projektu dzieci będą miały okazję do spędzenia w ciekawy sposób czasu, nawiązania nowych znajomości i zdobycia nowych doświadczeń. Być może takie gry staną się cyklicznymi wydarzeniami Ełku.